2018.05.17-07 „Przeżywanie” Daria Paryła – Wystawa Fotografii

Autorka: Daria Pryła
Termin: 7-17 maja 2018 r.
Galeria Zamkowa, ul. Mikołaja Pruzi 7 i 9
pon-pt -10:00 – 18:00,
sb-nd 12:00 – 18:00
Wstęp bezpłatny
„PRZEŻYWANIE” wg. Autorki
 
Podróżować znaczy żyć. A podróżować na własnych zasadach nigdzie się nie spiesząc, dotykać, odkrywać, smakować to jak żyć po wielokroć. 
 
Nie ma dwóch identycznych podróży, nie ma jednego sposobu na przeżywanie, doświadczanie, bycie. Każda wyprawa to podróż do wnętrza siebie. Przemierzając z aparatem wszystkie te niezwykłe miejsca, spotykając różnych ludzi doświadcza się samego siebie po wielokroć. Wystawa pokazuje zwykłe miejskie życie, tłum, pokazuje człowieka. Zaprezentowane fotografie łączy spójność i ta sama czarno-biała kompozycja, ten sam klimat artystyczny. Zaprezentowane zdjęcia powstały w trzydziestu krajach Europy, na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Wszystkie fotografie łączy również cecha najważniejsza: powstały podczas zaplanowanych i niezaplanowanych wyjazdów, powstały nieprzypadkowo, bo celem każdego zdjęcia było ukazanie człowieka. Zaprezentowane zdjęcia w większości powstały na moich ukochanych Bałkanach, w Irlandii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Grecji, Czechach do których wracam z ogromnym sentymentem, a każde wykonane tam ujęcie staje się pamiętnikiem i kartką z podróży.
 
 Przyznam: wykonując te zdjęcia, podróżując, nie miałam w planach zorganizowania wystawy. Interesował mnie człowiek, jego obraz. Na zawsze zapamiętam spotkanie z Polakami mieszkającymi w Leskovac, w Serbii. Podczas rozmowy szczegółowo pytali o Polskę, wspominając swoje rodzinne strony, dorastanie, młodość, pierwsze miłości i wyjazd z kraju, widziałam w ich oczach tęsknotę, nostalgię. Przeżywanie. Na koniec spotkania poprosili o pamiątkowe zdjęcie, które teraz, po latach stało się moim symbolem tamtej podróży. I takich fotografii, nośników emocji powstało całkiem sporo. Teraz dojrzałam do tego, by tymi fotografiami się podzielić, pokazać moją optykę widzenia świata, przekazać w pewien sposób moje emocje. 
 
Wybierając się w podróż jestem pewna jednej rzeczy: tworzenia wspomnień. Bo wspomnienia tworzą się z każdym uchwyconym kadrem, potem takie zdjęcia żyją własnym życiem, jednak wracając do nich po latach czuję dokładnie to samo, co w chwili ich wykonania. 
 
Moje podróże są ściśle wkomponowane w moje życie. Nie wyobrażam sobie życia bez plecaka, walizki i mapy. Podróże są mi potrzebne do poznawania samej siebie, kształtują moją osobowość i kreują moją przyszłość. Odkrywam świat na własnych zasadach, według swojej autorskiej trasy. Przemierzam tysiące kilometrów by spotkać niezwykłych ludzi, odkryć nowe miejsca, poznać lokalną kuchnię. Po prostu być. Nigdzie się nie spiesząc. Korzystać z życia, ze świata, bo to, że świat na każdego z nas czeka jestem niemal pewna. 
Biogram artystki:
Doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego (Wydział Nauk Społecznych). Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Medioznawca, fotograf, politolog. Autorka licznych publikacji naukowych i monografii na temat psychologii negocjacji. Do jej szczególnych zainteresowań badawczych należy psychologia podróży, komunikacja międzykulturowa oraz PR w polityce. Ma na swoim koncie debiut w Nowej Okolicy Poetów (2007) oraz wystawy fotografii (2008, 2009, 2011). Mieszka we Wrocławiu. 
SPOTKANIE Z ARTYSTKĄ
Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie zaprasza do udziału w spotkaniach autorskich, które odbędą się w dniach od 14 do 15 maja br. i kierowane są do grup zorganizowanych z placówek oświatowych i opiekuńczych z terenu Lubina i okolic. Spotkania z autorką wystawy „Przeżywanie” – Darią Paryłą są bezpłatne i wymagają wcześniejszego zapisu grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *