2018.11.30-05 Wystawa Grzegorz Niemyjski „Nieszpory”

Tytuł: NIESZPORY

Autor: Grzegorz Niemyjski

Dziedzina: rzeźba
Termin: 5-30 listopada 2018
Wernisaż: 9 listopada, godz. 18.00
W terminie od 5 do 30 listopada zapraszamy do zwiedzania wystawy pod tytułem „Nieszpory” autorstwa Grzegorza Niemyjskiego. NIESZPORY – to rzadko używane słowo oznaczające wieczorną modlitwę, która rozpoczyna się od słów: „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu, Panie, pospiesz, ku ratunkowi memu…” Nieszpory według tradycji odmawia się o zachodzie słońca, gdy zapada zmrok i robi się ciemno, wtedy odruchowo poszukujemy źródła światła.
Prezentowane prace nawiązują do tematyki religijnej, Grzegorz Niemyjski o ekspozycji mówi: „Nawiązanie do tematyki religijnej jest czytelne w moich pracach prezentowanych jesienią 2018 roku, w Galerii Zamkowej w Lubinie. Galerii, która kiedyś pełniła funkcję świątyni. Eksponowane rysunki i rzeźby wykonane z dużych, surowo opracowanych elementów drewna, znalazły w Lubinie odniesienie do pierwotnego przeznaczenia tej pięknej przestrzeni. Szczególnie w tym właśnie wnętrzu, średniowiecznej kaplicy, stają się one rozważaniem o wierze we współczesnym świecie ale także trochę zmaganiem się z nią. Wydaje się, że odchodzi ona dzisiaj do lamusa nowoczesności, ale mam poczucie, że ta nowoczesność bez niej będzie jakaś płaska i powierzchowna. W pewnym sensie będzie ciemniejsza, a gdy nadchodzi wieczór i zapada zmrok, czas na nieszpory.”BIOGRAM ARTYSTY: Grzegorz Niemyjski
Rocznik 1970, absolwent wrocławskiej ASP, gdzie obecnie uczy rzeźby. Mieszka w Legnicy. Od kilku lat w swojej pracy skupia się na poszukiwaniach plastycznych odnoszących się do tematyki biblijnej, przy użyciu tradycyjnych materiałów, takich jak kamień czy drewno. Czasami powraca także do rysunku. Autor 23 akcji plastycznych i wystaw indywidualnych oraz uczestnik ok. 70 wystaw zbiorowych.Miejscem prezentacji ekspozycji jest Galeria Zamkowa, czynna codziennie: poniedziałek-piątek w godz. 10.00-18.00, sobota-niedziela w godz. 10.00-16.00.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *