2019.04.01 – 03.07 Wystawa fotografii „RAJE UTRACONE” Agnieszka Antosiewicz-Mas

TYTUŁ: Raje utracone
TERMIN WYSTAWY: 07.03-01.04.2019
AUTOR: Agnieszka Antosiewicz-Mas

Prezentowane cykle fotograficzne:

ARKADIA:

„Ale kiedy, po śmierci osób, po zniszczeniu rzeczy, z dawnej przeszłości nic nie istnieje, wówczas jedynie zapach i smak, wątlejsze, ale żywsze, bardziej niematerialne, trwalsze, wierniejsze, długo jeszcze, jak dusze, przypominają sobie, czekają, spodziewają się – na ruinie wszystkiego – i dźwigają niestrudzenie na swojej znikomej kropelce olbrzymią budowlę wspomnienia”.

Marcel Proust „W poszukiwaniu straconego czasu. W stronę Swanna”

Arkadia to powrót do wspomnień z dzieciństwa. To poszukiwanie odległych obrazów pamięci przywoływanych na nowo za pomocą bodźców zmysłowych takich jak smak i zapach.
To droga do osobistych rajów utraconych, otwieranie kolejnych pozamykanych już drzwi naszej przeszłości, ale może również odkrywanie czegoś zupełnie nieznanego, budowanie nowych znaczeń.

ODDYCHANIE:

Świadomość ulotności bytu to główny punkt wyjścia w tej serii autoportretów.
Tak naturalne, ale zarazem ekstremalne doświadczenie jakim jest śmierć bliskiej osoby, wyzwala niewiarygodną lawinę odczuć. Dominują rozdarcie i rezygnacja, które przytłaczają
i nie dają oddychać. Z czasem jednak pojawia się nadzieja, spokój i zgoda na nieuniknione.
To efekt bolesnych zmagań ze sobą samym, ciągłego zadawania pytań, na które nie ma dobrych odpowiedzi. Doświadczenie to definiuje na nowo tożsamość, porządkuje wartości
i wreszcie prowadzi do stanu, w którym oddech staje się miarowy i nie obawiamy się już jutra. Odzyskiwanie równowagi to proces, który dzięki tym fotografiom miał szansę się dopełnić i przejść na nowy poziom.

AŻ BÓL SIĘ SKOŃCZY:

Śmierć bliskich przychodzi bezszelestnie, na palcach. Czyni nas sierotami. Rodzi pustkę
i poczucie starty. Jedynym na to remedium jest czas, który nagle zwalnia, koi myśli i sprawia, że uzdrowieni wracamy do świata. Cykl oparty jest o ideę kapsuł pamięci zamykających
w sobie zarówno istotę wspomnienia jak i przemijającego czasu. Dodatkowo same kapsuły
i przedmioty w nich zawarte mówią jednocześnie o medium jakim jest fotografia. 

AUTOR: Agnieszka Antosiewicz-Mas
Biogram: Agnieszka Antosiewicz-Mas, ur. w 1979 roku we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Międzynarodowego Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu (2012). Obecnie słuchaczka Autorskiego Laboratorium Fotografii Piotra Komorowskiego. Uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych. W swoich działaniach preferuje fotografię inscenizowaną. Jej dotychczasowe poszukiwania skupiają się na cielesności, przemijaniu i pojęciu pamięci. Autoportret, będący próbą sformułowania szeregu uniwersalnych znaczeń, zajmuje szczególne miejsce w jej twórczości. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
INFO RÓWNIEŻ W WYDARZENIU NA FB: https://www.facebook.com/events/838256333199373/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *