Wystawy

Galeria Zamkowa

Mieszcząca się w ocalałym fragmencie średniowiecznego zamku książąt piastowskich Galeria Zamkowa to jedno z najciekawszych wnętrz wystawienniczych w kraju. Gotycka przestrzeń tworzy tutaj niezwykłą scenografię dla dzieł sztuki współczesnej. Nastrojowa atmosfera oraz doskonałe warunki akustyczne pozwalają również na organizację koncertów i spotkań. Zajmująca się edukacją artystyczna z zakresu plastyki Pracownia Działań Twórczych ARTPUNKT zajmuje XIX-wieczny budynek, który otoczony murami obronnymi z Galerią Zamkową tworzą malowniczy zakątek miasta.

Działalność kulturalna spod znaku oferty wszechstronnej i dostosowanej do potrzeb zróżnicowanego odbiorcy to od kilku lat podstawowy cel lubińskiego Ośrodka Kultury „Wzgórze Zamkowe”. Propozycje jakie przygotowuje placówka opierają się na szerokim wachlarzu kulturalnych dyscyplin i zagadnień dostosowywanych do wieku odbiorców, począwszy od przedszkolaków po seniorów.

WYSTAWY
Zainteresowani sztukami wizualnymi mogą zobaczyć wystawy prac najwybitniejszych artystów współczesnych i dawnych. Dla tych odbiorców w Galerii Zamkowej gościły dzieła m.in. Pabla Picassa, Salvadora Dalego, Albrechta Dürera, Marca Chagalla, Zdzisława Beksińskiego czy Zbigniewa Herberta. Oprócz wymienionych znakomitości w ofercie wystawienniczej pojawiają się także oferty lżejszego kalibru, jak np. rysunki satyryczne Zbigniewa Ferstera czy Szymona Kobylińskiego. Kolejny nowy projekt instytucji, który spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem to autorskie wystawy historyczne. Propozycje te realizowane są przez zespół „Wzgórza Zamkowego” najczęściej od podstaw, czyli od badań źródłowych po poszukiwanie materiałów archiwalnych, ich opracowywanie i tworzenie finalnego produktu – wystawy. Rezultat tych prac to ekspozycje zaaranżowane w sposób nieszablonowy z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań multimedialnych oraz inscenizacyjnych zabiegów teatralnych. Tak było w przypadku wystawy pt. „Sowieckie Piekło” czy ekspozycji „Armia Radziecka z nami od dziecka”, „Bitwa o Anglię” oraz „Cichociemni”.