Powstanie Warszawskie było powstaniem polskiej Armii Krajowej, oddziału partyzanckiego wspieranego przez wojska alianckie, przeciwko wojskom niemieckim podczas II wojny światowej. Powstanie wybuchło w sierpniu 1944 r. i trwało 63 dni. Niemcy ostatecznie stłumili powstanie, brutalnie tłumiąc ludność Warszawy i zrównując miasto z ziemią. Jak na ironię, 2 maja 1945 r., w dniu, w którym Niemcy poddały się aliantom, Polska została wyzwolona. Festiwal muzyczny poświęcony temu wydarzeniu ma na celu uczcić pamięć żołnierzy, którzy walczyli w obronie kraju.
Festiwal muzyczny – relacja
Celem imprezy było upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz upowszechnienie wiedzy o ofierze, jaką ponieśli jego uczestnicy. Anny oraz na dziedzińcu kamienic. Odbyła się również parada przez Stare Miasto, a na zakończenie – koncert. Festiwal Powstańczy był otwarty dla wszystkich zwiedzających, zarówno młodych, jak i starszych, bezpłatnie.
Miejsce, w którym odbywało się to letnie wydarzenie muzyczne, było idealne do spędzenia miłych chwil na świeżym powietrzu.
Festiwal muzyczny – program
Oprócz muzyki i poezji odbędą się również instalacje artystyczne stworzone przez studentów z całego świata. Organizatorzy planują zaprosić poetów z różnych krajów do wzięcia udziału w festiwalu. Odbędą się również warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o historii Polski.
Na zakończenie festiwalu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród. Wśród nich znajdą się: nagroda literacka, nagroda muzyczna, nagroda plastyczna i nagroda poetycka.
Festiwal muzyczny o Powstaniu Warszawskim – ciekawostki
Powstanie Warszawskie było wielką operacją Armii Krajowej (AK) w czasie II wojny światowej, mającą na celu wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej. Powstanie, rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., zbiegło się w czasie ze zbliżaniem się Armii Czerwonej Związku Radzieckiego do wschodnich przedmieść miasta i pierwszymi alianckimi nalotami bombowymi.
Powstanie miało trwać kilka dni, do czasu przybycia wojsk radzieckich i alianckich. Trwało ono jednak prawie dwa miesiące, aż do 2 października 1944 r., kiedy to Niemcy ogłosili, że pokonali powstanie i odzyskali Warszawę. W tym czasie wojska niemieckie zdołały zniszczyć znaczną część miasta, w tym większość jego historycznych budynków.
Powstanie nie osiągnęło jednak celu, jakim było wyparcie Niemców z Warszawy. Zamiast tego doprowadziło do zniszczenia znacznej części miasta i jego zabytków, a także do śmierci tysięcy polskich cywilów.