5 najpiękniejszych zamków w Norwegii

Redakcja

7 sierpnia, 2024

W skandynawskich krajach znajdziemy wiele pięknych zamków leżących w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Podróż do Norwegii to okazja, by na własne oczy zobaczyć majestatyczne zamki, pałace i twierdze, które wyróżniają się wyjątkową architekturą i historią. Jakie obiekty historyczne warto odwiedzić podczas podróży do Norwegii? Sprawdź listę najpiękniejszych zamków!

Twierdza Akershus w Oslo

Akershus Festning to jedna z najważniejszych norweskich twierdz. Zbudowana w XIII wieku jako średniowieczny zamek królewski, została strategicznie umiejscowiona przy Akersneset w Oslo. Przez stulecia twierdza służyła norweskim władcom, a po pożarze miasta w XVII wieku król Chrystian IV Oldenburg zdecydował się na odbudowę Oslo w pobliżu twierdzy. Akershus Festning przetrwała wiele oblężeń, lecz nigdy nie została zdobyta przez wrogą armię. Podczas II wojny światowej została oddana Niemcom w wyniku kapitulacji i wykorzystywana przez nazistów jako więzienie. Twierdza jest udostępniana do zwiedzania, a w obiekcie odbywają się wydarzenia kulturalne oraz znajdują się muzea militarne i mauzoleum rodziny królewskiej.

Twierdza Bergenhus w Bergen

Bergenhus Festning leży przy wejściu do portu w Bergen i jest jedną z najstarszych, a zarazem najlepiej zachowanych kamiennych twierdz w Norwegii. Twierdza zawiera budynki z roku 1240, a także późniejsze konstrukcje zbudowane w czasie II wojny światowej. W średniowieczu obszar ten był znany jako Holmen i zawierał królewską rezydencję w Bergen, katedrę, kilka kościołów, rezydencję biskupa i klasztor dominikanów. Do 1299 roku Bergen było stolicą Norwegii, a Holmen główną siedzibą królów. Po renowacji w latach 90. XIX wieku i po zniszczeniach poniesionych podczas II wojny światowej twierdza Bergenhus jest dziś ponownie wykorzystywana jako miejsce koncertów i wydarzeń kulturalnych. Do najbardziej znanych budynków leżących na terenie twierdzy zaliczane są sala Håkona (średniowieczna sala zbudowana za panowania króla Håkona Håkonssona) oraz wieża Rosenkrantza (zbudowana za panowania gubernatora Erika Rosenkrantza).

Pałac Gamlehaugen w Bergen

Gamlehaugen to oficjalna rezydencja norweskiej rodziny królewskiej w Bergen, którą wybudowano w 1900 roku. W średniowieczu znajdowała się tutaj farma, opuszczona podczas epidemii dżumy. Za obecny wygląd pałacu odpowiada Christian Michelsen, premier Norwegii w latach 1905–1907, który kupił Gamlehaugen i nakazał budowę obiektu w stylu zamku szkockiego z parkiem w stylu angielskim. Michelsen mieszkał tu do końca życia, a po jego śmierci rezydencja została zakupiona przez państwo. Gamlehaugen to bajkowy zamek, a jego otoczenie sprzyja relaksowi, dlatego jest to świetna lokalizacja na odpoczynek od zgiełku miasta. W okresie letnim pokoje na parterze są otwarte dla publiczności, w tym biuro Christiana Michelsena, w którym znajduje się unikatowa kolekcja pamiątek byłego premiera.

Pałac Oscarshall w Oslo

Na wyspie Bygdøy w Oslo znajduje się letnia rezydencja rodziny królewskiej, zamówiona przez króla Oskara I i ukończona w 1852 roku. Pałac Oscarshall jest uznawany za jeden z najlepszych przykładów architektury neogotyckiej w Norwegii i stanowi ucieleśnienie stylu romantycznego nacjonalizmu. Wnętrze zostało zbudowane i udekorowane przez norweskich artystów i rzemieślników: ściany jadalni zdobią obrazy Joachima Fricha, Adolpha Tidemanda i Hansa Gude. W 1881 roku król Oskar II udostępnił pałac zwiedzającym jako muzeum. Obecnie pałac wraz z otaczającym go ogrodem można zwiedzać w sezonie letnim, zwykle od maja do września.

Zamek Steinvikholm na półwyspie Skatval

Steinvikholm slott to zamek-twierdza zlokalizowany na półwyspie Skatval, ok. 50 km od Trondheim. Zbudowany w latach 1525–1532, zajmuje niemal połowę powierzchni wyspy i jest jedną z największych norweskich budowli średniowiecznych. Za jego budowę odpowiada Olav Engelbrektsson, ostatni arcybiskup diecezji Nidaros. W 1537 roku zamek był centrum jednego z najważniejszych wydarzeń w historii norweskiej – przejęcia władzy przez Danię i reformacji z katolickiej na protestancką. Obecnie zamek jest własnością Towarzystwa Ochrony Norweskich Zabytków. Co roku późnym latem w Steinvikholm wystawiana jest opera Olav Engelbrektsson, przedstawiająca ostatnią noc arcybiskupa na zamku – na przestrzeni lat obejrzało ją ponad 70 000 widzów. Będąc z okolicy, warto też zobaczyć katedrę Nidaros w Trondheim, inspirowaną katedrą w Canterbury. Jest to najdalej wysunięta na północ gotycka katedra średniowieczna, a zarazem druga największa katedra w Skandynawii. To właśnie tutaj odbywają się koronacje norweskich królów.

Jak zwiedzać norweskie zamki?

Jeśli planujesz objazdową wycieczkę po najpiękniejszych zamkach norweskich, wybierz się w podróż samochodem. Rejsy wycieczkowe do Skandynawii z Unity Line umożliwiają odkrywanie Norwegii, Danii i Szwecji na własnych warunkach – Skandynawia jest też świetną lokalizacją na kemping, dlatego możesz się tu również wybrać kamperem. Przed wizytą koniecznie sprawdź strony internetowe poszczególnych lokalizacji i dowiedz się, czy zamek jest aktualnie dostępny do zwiedzania i czy potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja.

Artykuł gośćinny.

Polecane: